И когато разберем,че имаме проблем?

... и други неприятни състояния и как да се справите с тях.

Модератор: mimz

RANDOM_AVATAR
User

vechernica

82

Нед Юли 22, 2007 11:54 am

И когато разберем,че имаме проблем?

Мнениеот vechernica » Вто Ное 13, 2007 10:41 pm

Здравейте на всички :)
Отново :)
Преди няколко месеца случайно четох една книга,в която се споменаваха няколко болести.В последно време се поинтересувах повече за една от болестите и установих,че страдам от нея...т.е. страдах от нея...или продължавам..who knows...
Болестта се казва Паникатаки. Де да знам....човек се чувства странно като разбере нещо такова :)
С удоволствие ще се радвам на някакъв (дано само да е смислен)коментар на поста ми от ваша страна.

ПС: Не съм 14 годишна ученичка,дошла да си изплаква мъката по проблемите си,възрастен,отговорен и доста неща преживял човек съм,така че ще моля,хората,които просто искат да постват за спорта или чувстват,че няма какво смислено да кажат по темата,да си замълчат и им благодаря сърдечно предварително.На всички останали,които излизат от горе посочените групи-адски много ще се радвам да ми напишете нещо)
Аватар
User

Haiku

200

Пет Авг 04, 2006 8:35 pm

South Beach Varna

Мнениеот Haiku » Вто Ное 13, 2007 11:36 pm

Това не е болест.. Ето тук ще срещнеш хора със твоя проблем:

http://www.psy-help.org/forum/viewtopic.php?t=778

http://www.psy-help.org/forum/viewtopic ... 5&start=15

(темата може да бъде преместена)
My soul.. my mind.. my better half.. but not me! This is HAIKU!
Хубаво е да мечтаеш, но още по-хубаво е мечтите ти да се сбъдват!
Pursuer of Happiness!
Аватар
User

Galka

Ранг

Site Admin

2858

Сря Юли 12, 2006 1:02 am

Варна

Мнениеот Galka » Вто Ное 13, 2007 11:56 pm

Haiku написа:Това не е болест.. Ето тук ще срещнеш хора със твоя проблем:

http://www.psy-help.org/forum/viewtopic.php?t=778

http://www.psy-help.org/forum/viewtopic ... 5&start=15

(темата може да бъде преместена)

Хайку как да не е болестно състояние паническото разстройство?!

(F41.0 МКБ10)

Когато разберем, че имаме такъв проблем търсим начин да се отървем от него. В случая мисля (не съм специалист и мнението ми не е последна инстанция естествено), че ако в действителност имаш паническо разстройство трябва да потърсиш специализирана помощ.

При паническото разстройство имаме хронични епизоди на страх и паника, които ако не се овладеят на време може сериозно да попречат на спокойния живот за вбъдеще... паник атаките са непредсказуеми, появяват се без видима причина...

Вегетативните симптоми могат да включват: пристъп на
сърцебиене, усещане за задушаване, болки в гърдите, премаляване,
световъртеж, чувство за нереалност, мускулни спазми способни да достигнат
до степен на преходна (няколко минутна) пареза на крайници. Тези симптоми
връхлитат изневиделица и прeдизвикват паника поради страх от смърт,
полудяване, или загуба на контрол, особено на публично място или по време на
шофиране. Ако не се потърси помощ, заболелия започва постепенно да си
ограничава живота и активността извън дома от страх следващата атака да не го
порази на неподходящо място или пък далече от болница, в която може да му се
помогне.

Иначе ще преместя темата там, защото и аз мисля, че ще е в правилният раздел.
Не встъпвай в пререкания с празнодумците: речта владеят всички, умът е присъщ на малцина.
Marcus Porcius Cato
Аватар
User

Haiku

200

Пет Авг 04, 2006 8:35 pm

South Beach Varna

Мнениеот Haiku » Сря Ное 14, 2007 2:12 am

Ами ако спрем да говорим за ПР като болест ми се струва по-малко хора ще страдат от това. Ето виж vechernica прочела за тази БОЛЕСТ и сакън и тя болна! Не се умира, не се уврежда само се тегли. Бях много зле миналата година получавах кризи всеки божи ден по 2-3 пъти , обиколих сумати кардиолози, психолози, психиатри, китайска медицина, баби гледачки, баячки, чекръкчии , чекиджии никой не ми помогна, защото нищо ми нямаше! Бях се видял в чудо.. един ден му теглих една майна и си казах като ще умирам да умирам и се опрайх (да чукна на дърво).. има една поговорка сам ако не си помогнеш и Господ няма да ти помогне... Който не вярва, че е здрав да отиде да си направи кардиограма, пълна кръвна картина и рентген на мозъка за да се убеди в противното, а не да си дава парите някой да го убеждава че нищо му няма или пък да пие хапове! Кофти е положението, обаче ако сам не си повярваш няма се опраиш! Тва е..
My soul.. my mind.. my better half.. but not me! This is HAIKU!
Хубаво е да мечтаеш, но още по-хубаво е мечтите ти да се сбъдват!
Pursuer of Happiness!
Аватар
User

Galka

Ранг

Site Admin

2858

Сря Юли 12, 2006 1:02 am

Варна

Мнениеот Galka » Сря Ное 14, 2007 2:33 am

едва ли спирането на разговорите за това би го отстранило като проблем. За вечерница специално не знам, наистина много хора четат разни неща и сами си казват имам това или онова... което е абсурдно... (аз щях даже да я питам сама ли се е диагностицирала?! :roll: ), но когато това е поставено като диагноза от лекар вече е друго.

Ясно е че ако сам не искаш да се оправиш няма да стане, но често хората имат нужда от тласък, от помощта на някого другиго. не всеки е достатъчно силен за да се справи напълно сам с проблема си, в случая с паническото разстройство и паник атаките. В момента ти отричаш всички психолози и психиатри понеже ти си се излекувал сам..., което е абсурдно. защото нещо, което е подействало при теб, при друг може да не подейства... т.е. може да не е достатъчно силен за да се изправи срещу тези проблеми.

И пак тук ми говориш за хапове... никой не е казал, че тя 100% трябва да пие хапове... тя просто трябва да се лекува, ако има наистина паническо разстройство, но това не значи да се лекува с хапове...

Вероятно си попаднал на грешните хора, когато ти си имал проблем щом така яростно отхвърляш психолозите и психиатрите особено що се отнася до нещо толкова сериозно като това... :roll: :roll: :roll:

В поста ти има много истини с които съм съгласна...

има една поговорка сам ако не си помогнеш и Господ няма да ти помогне...

Кофти е положението, обаче ако сам не си повярваш няма се опраиш! Тва е..

Но това

а не да си дава парите някой да го убеждава че нищо му няма или пък да пие хапове!

е просто абсурдно... :roll: По тази логика можеш да отхвърлиш и всички останали лекари... :roll:

Както и да е, това си е твое мнение, аз го уважавам, исках да споделя своето.

П.П. Айде някой от хората с това образование да се изкаже, че да не пиша само глупости и да цапам темата :D

Поздрави!
Не встъпвай в пререкания с празнодумците: речта владеят всички, умът е присъщ на малцина.
Marcus Porcius Cato
RANDOM_AVATAR
User

vechernica

82

Мнениеот vechernica » Сря Ное 14, 2007 12:00 pm

Haiku написа:Ами ако спрем да говорим за ПР като болест ми се струва по-малко хора ще страдат от това. Ето виж vechernica прочела за тази БОЛЕСТ и сакън и тя болна! Не се умира, не се уврежда само се тегли. Бях много зле миналата година получавах кризи всеки божи ден по 2-3 пъти , обиколих сумати кардиолози, психолози, психиатри, китайска медицина, баби гледачки, баячки, чекръкчии , чекиджии никой не ми помогна, защото нищо ми нямаше! Бях се видял в чудо.. един ден му теглих една майна и си казах като ще умирам да умирам и се опрайх (да чукна на дърво).. има една поговорка сам ако не си помогнеш и Господ няма да ти помогне... Който не вярва, че е здрав да отиде да си направи кардиограма, пълна кръвна картина и рентген на мозъка за да се убеди в противното, а не да си дава парите някой да го убеждава че нищо му няма или пък да пие хапове! Кофти е положението, обаче ако сам не си повярваш няма се опраиш! Тва е..

Първо благодаря и на двамата за постовете.
Haiku тва е болест,макар че от нея не се умира,но ако нямаш късмет може да се стигне до по-сеиозни психични разтройства.Тва с веригата от кардиолози до гледачки и аз го минах на времето и както ти каза-полза нулева,но сега като се замисля,най-ме вбесява,че никой,ама никой по цялата веригра не знаеше за болестта,макар че (за моя радост :lol: ) явно не съм единственият случай.В интерес на истината получавах такива пристъпи по-скро като тийнейджър,от повече от три години нямам такива пристъпи.И в тази връзка да питам,броя ли се за излекувана?Или има опасност пристъпите отново да се върнат?И болестта има ли някаква връзка с цигарите или това беше едно,от нещата които си въобразявах на времето ?
Между другото прочетох на две на три какво пишат хората и това,което описват е нищо в сравнение с това,което аз преживявах.Не беше просто един сърцетуп,който може просто да свикнеш.Аз имах чувството-знаех,че умирам....посинявах....беше отвратително.
....Та те така... :lol:
RANDOM_AVATAR
User

Sheffield

7

Съб Ное 10, 2007 9:49 am

Мнениеот Sheffield » Сря Ное 14, 2007 1:31 pm

Само да вметна, че щом имаш претенции, че си възрастен човек - пиши като такъв! Тва означава да слагаш интервал след препинателните знаци :)

Не го приемай като атака, защото, както обичам да казвам - "Без Критика Няма Прогрес"
Find Out What You Cannot Do And Then Go And Do It
RANDOM_AVATAR
User

vechernica

82

Мнениеот vechernica » Сря Ное 14, 2007 4:26 pm

Sheffield написа:Само да вметна, че щом имаш претенции, че си възрастен човек - пиши като такъв! Тва означава да слагаш интервал след препинателните знаци :)

Не го приемай като атака, защото, както обичам да казвам - "Без Критика Няма Прогрес"

Знаеш ли какво,седя си аз по разни форуми и какво уточнявам,във всеки форум има по един бастун,който няма какво друго да каже,или има,но твърде рядко,за това редовно "критикува" от "наи-безкористни подбуди" останалите.За твое сведение,всеки допуска грешки във форумите,това не означава,че всички сме науки полуидиотчета,които ти трябва да превъзпитаваш.Такъв е света,когато пишеш по-бързо отколкото говориш,правиш грешки.приеми го и просто.....си замълчи :lol:
Ако пък решиш,че тъй и тъй съм невеж простак и не приемеш по-горните ми обяснение -аз ти заявявам най-официално,че нямам интерес да взимам участие в "прогреса" за който говориш по-горе и смятам да си остана неук прУстак.За тва ме остави на мира :)
ПП:Не го приемай лично,както казах такива постове са периодично явление...Айде съ`здрае :)
ПП2: Интервал след препинателните знаци....няма ли за кво друго да се захванеш бе приятел?...
Аватар
User

Blondelle

231

Съб Авг 05, 2006 12:42 pm

Утопия

Мнениеот Blondelle » Сря Ное 14, 2007 11:14 pm

Пък аз съм от добронамерените спамери и ти пожелавам успех!
Успееш ли да се почувстваш силна и здрава, ще го преодолееш, поне според моето непрофесионално мнение. Общо взето всичко е до самовнушение, в крайна сметка психолозите не правят ли точно това - да те накарат да си самовнушиш нещо, което е правилно?
Ще ме извинявате за некомпетентното мнение, но все пак - блондинка съм! :lol:
Изображение
RANDOM_AVATAR
User

vechernica

82

Мнениеот vechernica » Сря Ное 14, 2007 11:52 pm

Blondelle написа:Пък аз съм от добронамерените спамери и ти пожелавам успех!
Успееш ли да се почувстваш силна и здрава, ще го преодолееш, поне според моето непрофесионално мнение. Общо взето всичко е до самовнушение, в крайна сметка психолозите не правят ли точно това - да те накарат да си самовнушиш нещо, което е правилно?
Ще ме извинявате за некомпетентното мнение, но все пак - блондинка съм! :lol:

Всичко е до самовнушение...подяволите много си права...Keep walking,каквото и да става,даа...
Що си мислиш,че мнението ти е некомпетекнто?По-голямата част от хора с дипломи имат толкова призванието,да се занимават с това,което са завършили,колкото аз да стана майстор готвач...В такъв смисъл,ти може ви си повече психолог,или по-точно психотерапефт,отколкото много "компетентни"
Най-добрия български психолог казва на много пъти,че най-важното в тази професия е усещането ти за хората :)
Аватар
User

Blondelle

231

Съб Авг 05, 2006 12:42 pm

Утопия

Мнениеот Blondelle » Чет Ное 15, 2007 12:04 am

Права си и все пак не съм специалист, просто така мисля. Скромността краси човека са казали хората... :P
А много често се споменава, че позитивното мислене лекува всичко, дори рак. Дали е вярно не знам, но според мен да. :roll:
Изображение
RANDOM_AVATAR
User

Milady

Ранг

Психолог

95

Вто Юни 26, 2007 8:33 pm

Мнениеот Milady » Чет Ное 15, 2007 12:08 am

В случая много е важно осъзнаването на това, че паник атаката представлява момент, в който тялото ти заема режим на състояние, в което е готово да се бори или да бяга, както би било в природата ако има опасност. Според мен просто трябва да приемеш, че може би имаш проблем и да решиш, че си готова да се бориш с него. В някои случаи наистина е възможно да се справиш и сам, без помощта на терапевт, зависи колко е сериозен проблема.
За това, дали си излекувана и дали ще се върне проблемът, според мен никой не би могъл да каже. Не го мисли това, колкото повече мислиш, толкова по - възможно е сама да ги предизвикаш. Успех! :wink:
Изображение

Психологът може да ИЗЛЕКУВА определен брой клиенти. Много повече може да ОБЛЕКЧИ. Но е длъжен да УТЕШИ всеки един!
Аватар
User

elerina

29

Пон Яну 22, 2007 10:16 am

Мнениеот elerina » Пет Фев 08, 2008 4:36 pm

Исках да ви напомня нещо по повод споменаването на няколко пъти в темата, че от психични разстройства не се умира (по-специално PR в случая). Я си помислете колко самоубийства се случват всеки ден? Мисля, че изследванията бяха, че на всеки 30 секунди някой се самоубива. Така че не е като никой да не е умрял.
A star of light and a bearer of hope...
Аватар
User

патилан420

198

Пон Апр 30, 2007 12:18 am

Мнениеот патилан420 » Сря Мар 12, 2008 10:34 pm

elerina написа:Исках да ви напомня нещо по повод споменаването на няколко пъти в темата, че от психични разстройства не се умира (по-специално PR в случая). Я си помислете колко самоубийства се случват всеки ден? Мисля, че изследванията бяха, че на всеки 30 секунди някой се самоубива. Така че не е като никой да не е умрял.

Ами то това е естествено бе Елерина. Жалко е но е така.
Дори зайци или ку4ета да затвориш по много в тесни клетки, по4ват да променят поведението си по ужасен и познат на4ин, някои стават агресивни, други стават жертви, а трети си при4иняват сами наранявания и смърт... какво остава за хората, които са много по-4увствителни и възприем4иви към "софтуерните вируси" на съвременното урбанизирано, технологизирано и (де)хуманизирано общество("клетки"те на ума, забрани, правила, норми, ограни4ения,задължения ,цени и про4ее конструкти, тотално изместили от реалността проявите на понятието СЪВЕСТ)

Защо хората в планината са по- ведри, по-склонни към взаимопомощ и по стой4иви психи4ески?
Защото разполагат с богат опит в целия СПЕКТЪР на ли4ните си пространства, знаят какво е да си съвсем сам, знаят какво е да си в не4ие поле на зрение, какво е да си на разстояние да можеш да 4уеш вик, говор, шепот.. какво е да си на "един хвърлей камък" или "на една ръка разстояние"... знаят каво "зимна нощ като за 5 ку4ета" които да пуснеш да спят в колибата ти, за да те топлят с телата си...

Защо хората в градовете са толкова от4уждени, носят толкова маски, 4е от тежестта им душата им се изгърбва и постепенно всеки заживява в няколко разли4ни свята едновременно, кой от кой по-фрагментарни?
Защо хората в градовете ИЗБЯГВАТ КОНТАКТА ( с о4и, с допир) с непознатите?
Защото градът е една голяма лудница, в който цял куп специалисти по "хуманитарни" науки търгуват и обработват "4овешкия материал" вместо да пасат овцете или да събират лешници по цял ден, ето затова (може би?;))

Защо именно в най-"развитите" и най "благо-устроените" общества (Япония, Финландия, Дания) процентът на вси4ки и особено на детските самоубийства е най-голям?? Дали не е защото "по-лесния" живот съвсем не е по лесен, защото когато лишим съзнанието от ДЕЙСТВИТЕЛНИ рискове и опасности то запо4ва да си конструира въображаеми такива?
Колко страшен и/или колко ску4ен следва да е живота на млад 4овек, избрал да си остане ве4но млад?
Или пък е бил направо непоносимо "интересен"??
Нямам идея, 4естно.
"светът се свива и разширява пропорционално на куража"
и определено изглежда разли4но от подножието на някоя скала и от голия и връх. Изглежда разли4но гледан откъм сушата и откъм морето

Когато по няколко пъти на седмица 4овек внимава да не падне от някоя скала няма как да му хрумне да ска4а от балкона. Когато по няколко пъти на година му се слу4ва да се преобръща с лодка в открито море няма как да му хрумне да се удави във ваната. И като 4уе , 4е някой направил така, само цъка с език и клати глава...
а някъде в щастливата Швеция докато у4еници си говорят в между4асието за опити за самоубийства, някой казва " а Бьорни от 6А го НАПРАВИ", и другите млъкват, (дали не от възхищение? или от срам, 4е те самите не могат дори едно самоубийство да направят успешно?)
Успешно. Какво е успеха?
да си запалиш огън в дъждовно време?
да намериш нещо за ядене за днес?
да изкараш зимата?

все ясни и постижими успехи, свързани с действителността и с ясно изразен момент в който можеш да се отпуснеш усмихнат и доволен от мисълта "успях!"

Да се "реализираш"?
да се "утвърдиш"?
да "просперираш"?
все мъгляви и имагинерни успехи свързани със самомнението или 4уждомнението и с клонящ към "никохга" момент в който да можеш да намериш покояи да послушаш как припуква огъня или как расте тревата, вместо да се надвикваш с мислите си.
Светът се разпростира дотам, докъдето стига куража