Предменструалeн синдром

За всички медицински проблеми...
Аватар
User

Galka

Ранг

Site Admin

2863

Сря Юли 12, 2006 1:02 am

Варна

Предменструалeн синдром

Мнениеот Galka » Сря Окт 03, 2007 6:41 pm

:arrow: Какво представлява Пременструалния синдром?

Пременструалният синдром (ПМС) се състои от група симптоми, свързани с месечния менструален цикъл. Оплакванията се появяват 1-2 седмици преди началото на менструацията и отшумяват след началото на кървенето. Менопаузата (периода, в който жените вече нямат вече менструален цикъл) поставя край на ПМС. Все още причините за ПМС не са съвсем ясни. Някои жени са по-чувствителни към промените в нивата на хормоните по време на менструация. Това се смята за главна причина. Много често ПМС включва, както физически така и емоционални симптоми. Диагностицирането на ПМС е симптоматично, зависи от тежестта на оплакванията и по какъв начин влияят на обичайния живот. Установено е, че стресът не причинява ПМС, но може да влоши протичането му.

:arrow: Какви са симптомите на ПМС?

Най-честите симптоми са:
:arrow: - Напрежение, болки в гърдите и повишена чувствителност,
:arrow: - умора и проблеми със съня,
:arrow: - стомашен дискомфорт, запек или диария,
:arrow: - главоболие,
:arrow: - промяна в апетита,
:arrow: - болки в мускулите и ставите,
:arrow: - напрежение, раздразнителност, емоционални пристъпи,
:arrow: - безпокойство или депресия,
:arrow: - проблеми с концентрацията и паметта,
:arrow: - коремни болки.

При различните жени симптомите са различни. Ако подозирате, че имате ПМС, наблюдавайте симптомите по време на няколко цикъла. Може да използвате календар и да отбелязвате кои симптоми по кое време се появяват и с каква острота. Ако потърсите медицинска помощ за вашия ПМС, такава статистика ще ви бъде от голяма полза.

:arrow: Колко често срещано явление е ПМС?

Според някои данни до 40% от жените имат подобни проблеми. Около 10% от жените в полова зрялост имат по-изразени проблеми с ПМС.

:arrow: Кои групи жени са най-предразположени към ПМС?

ПМС може да засегне жени в менструация на всяка възраст. Симптомите на ПМС са най-силни при промени в хормоналните нива, например: в пубертета, след раждане, след аборт (спонтанен или желан) или при промяна на контрацептивите. Жени, които страдат от заболявания по време на ранния послеродов период са по-податливи на тежките форми на ПМС. Същото се отнася и за жени между 30-40 годишна възраст. ПМС се наблюдава и в няколко последователни поколения въпреки, че генетична предразположеност не е доказана.

:arrow: Какво лечение съществува за ПМС?

Използват се много методи за лечение на ПМС, но не е открито еднакво ефективно за всички случаи лечение. Може да се наложи комбинирано лечение с някои промени в начина на живот. Ако ПМС не е тежко изразен, един по-здравословен начин на живот може да се справи със симптомите. Така, че:
- живейте по-здравословно, занимавайте се редовно с физически упражнения, спете редовно, избирайте здравословните храни, не пушете и се старайте да овладеете стреса
:arrow: - избягвайте големи количества сол, сладки храни, кофеин и алкохол, най-вече по време на симптомите
:arrow: - приемайте достатъчни количества витамини и минерали
:arrow: - приемайте добавки към храната, за които е установено, че повлияват благотворна симптомите на ПМС.
:arrow: - при по-сериозни случаи потърсете медицинска помощ.

Голяма част от жените, страдащи от ПМС се чувстват по-добре след хормонално лечение. Например, един от подходите е да се използват противозачатъчни, които спират овулацията. Медиаторът серотонин играе важна роля при по-тежките форми на ПМС. Антидепресанти, които променят нивото на серотонин, оказват много добро действие при жени с тежък ПМС.

Източник на материала: http://www.fortex.bg
Не встъпвай в пререкания с празнодумците: речта владеят всички, умът е присъщ на малцина.
Marcus Porcius Cato
Аватар
User

Galka

Ранг

Site Admin

2863

Варна

Мнениеот Galka » Сря Окт 03, 2007 6:46 pm

Такаааааааааа, намерих тази статийка и реших, че би било много добре да я споделя с Вас:) За повечето хора (особено жени) това всичко, което го пише е от ясно по ясно :)

Въпросът ми е... в какво се изразява при вас ПМС-то? как се борите с него? По колко дни ви тормози?

Някакви ваши хитринки споделете...

Въобще споделете всичко свързано с темата...

:arrow:
Не встъпвай в пререкания с празнодумците: речта владеят всички, умът е присъщ на малцина.
Marcus Porcius Cato
Аватар
User

brazilka

Ранг

Moderator

1312

Чет Сеп 21, 2006 9:53 am

Мнениеот brazilka » Чет Окт 04, 2007 12:41 am

:? Много мразя тези дни от годината, защото определно съм от хората , които страдат от ПМС :(

При мен се изразява в повишена емоционалност и раздразнителност :twisted: Често е съпроводен и с депресивни настроения и главоболие. В тези дни имам и проблем с апетита. За сега не съм измислила начин за справяне с проблема и них се радвала на всякакви съети. Благодаря на Галка за хубавата статия :D
Аватар
User

Galka

Ранг

Site Admin

2863

Варна

Мнениеот Galka » Нед Окт 14, 2007 9:21 pm

И аз не ги понасям тези дни... самата аз не се понасям тогава, защото се превръщам в нещо което не съм... което ме ядосва безкрайно много, защото в агонията си наранявам без да искам най-близките си хора, като изтреса някоя глупост, която дори не я мисля. Ммммм но поне са свикнали и знаяъ че не зависи от мен, а от неща доста по-силни. В интерес на истината от доста време ПМС-то ми е в много по-леки форми и не съм толкова изнервена както преди. При мен може да е 10 дни преди да ми дойде, а може да продължи и само ден. Нямам никаква представа от какво зависи. Имам почти всички симптоми... Най много се дразня на ужасните болки в кръста и гърдите (за щастие си имам лечение за гърдите :lol: 8) 8) )

В тези дни умирам за нещо сладко :) Чела съм, че ако хапваш повече шоколад ПМСто ти преминава по спокойно. :)

И аз имам проблеми с апетита в тези дни... от пълна липса на апетит заради болките в корема, до вълчи глад, най-вече за месо и сладкиши. Корема ми е надут, леко заприличвам на фъстъчена торта (т.е. малко ми се омазнява лицето и ми излизат пъпчици по челото).

Имам вълчи сексуален апетит, понякога си плача без причина... в смисъл тогава настроението ми е в някакви крайности... Даже може да ме разплаче нещо съвсем невинно като шега :) Абе луда работа :) щастливи са жените които имат леко ПМС или въобще нямат :)

Аз се справям със шоколад :)
Marcus Porcius Cato
Аватар
User

CuCuToOo

Ранг

Moderator

1218

Чет Юли 13, 2006 2:13 pm

Варна

Мнениеот CuCuToOo » Пон Окт 15, 2007 7:53 pm

аз ще пия един комплекс от витамини точно за по - леко ПМС :) дано да има действие, че в последно време имам ужасно ПМС..много съм крива, както сега!
Аватар
User

Galka

Ранг

Site Admin

2863

Варна

Мнениеот Galka » Пет Ное 02, 2007 8:01 pm

Аз съм в ПМС от известно време и ми е толкова нервно за всичко, а не искам. :cry: А гърдите ми са се подули като балончета и ме болят ужасно много. Имам толкова силен апетит, че мога да ям по 10 пъти на ден :x

Днес се скарах дори с баща ми, защото ми беше преуморено и нервно.
Marcus Porcius Cato