euthirox 50

За всички медицински проблеми...
Аватар
User

brazilka

Ранг

Moderator

1312

Чет Сеп 21, 2006 9:53 am

euthirox 50

Мнениеот brazilka » Сря Юли 25, 2007 7:22 am

Поздравления и от мен за раздела...

И аз имам едно въпросче :P

Миналата година ми предписаха euthirox, като трябваше да го пия по 1/4 хапче всяка сутрин, а зимата го увеличих на 1/2...сега, лятото пак трябваше да ходя на ендокринолог за консулатация, но е със странно работно време, а пък сега вече е отпуска :? Аз продължих да си пия по 1/2 хапче на всяка сутрин, но не знам дали не е много, а не искам да ги спирам :roll: какви странични ефекти може да има ако тази доза ми е голяма?
Аватар
User

MAD_DOGS

Ранг

Психолог

316

Вто Авг 01, 2006 5:43 pm

ВАРНА

Мнениеот MAD_DOGS » Сря Юли 25, 2007 8:22 am

ПОСЛЕДЕН СЕ СМЕЕ ТОЗИ КОИТО СТРЕЛЯ ПРЪВ.
Аватар
User

Gabinka

521

Пет Юли 14, 2006 10:12 am

София

Мнениеот Gabinka » Сря Юли 25, 2007 9:59 am

brazilka,предполагам имаш проблем със щитовидната жлеза или не?Името на лекарство ми напомня едно друго,Елтироксин,но може и да бъркам.
Аватар
User

brazilka

Ранг

Moderator

1312

Мнениеот brazilka » Сря Юли 25, 2007 10:15 am

Gabinka написа:brazilka,предполагам имаш проблем със щитовидната жлеза или не?Името на лекарство ми напомня едно друго,Елтироксин,но може и да бъркам.

точно за щитовидната жлеза става въпрос :wink:
Аватар
User

PSIHOLOG

Ранг

Психолог

197

Сря Юли 12, 2006 12:55 am

Варна

Мнениеот PSIHOLOG » Сря Юли 25, 2007 10:22 am

Ами... Митев ти си :arrow:
Аватар
User

Gabinka

521

Пет Юли 14, 2006 10:12 am

София

Мнениеот Gabinka » Сря Юли 25, 2007 3:56 pm

Извинявам се ако не трябва да отговарям,не се опитвам да иззема чуждите функции,но понеже имам същото заболяване мога да дам съвет :) Елтироксина нямаше ефект поне при мен,затова си купих три билки,има ги във всяка една билкова аптека,1-вата е "Дяволска уста",2-рата е "за обмяната",обаче 3-тата не помня как се казваше,затова мога утре да постна като я видя :)
Честно казано са много гадни на вкус,направо ад,но за 1 година плътността ми наля толкова много че доцентка ми се облещи :shock: .Естествено нямаше и идея че пия билки и си мислеше че е от Елтироксина,да ама не.Горещо ти ги препоръчвам,вярно че на вкус са ужас,но помагат много :) е ако си изпълнителен де :)
Аватар
User

brazilka

Ранг

Moderator

1312

Мнениеот brazilka » Сря Юли 25, 2007 5:00 pm

Gabinka с най - голямо удоволствие ще се пробвам да пия билките, за които споменаваш :D искам само да те попитам - какъв точно беше проблемът при теб? Защото знам, че има няколко вида проблеми с щитовидната жлеза - свръхфункция, когато работи много слабо и т.н. Тези билки конкретно твоя проблем ли решават или укрепват като цяло щитовидната жлеза? :D
Аватар
User

Dr.Mitev

Ранг

Лекар

37

Съб Юли 14, 2007 1:18 pm

Мнениеот Dr.Mitev » Сря Юли 25, 2007 6:35 pm

Бразилка,съжалявам за забавянето,просто не си бях у дома.Така,Л-тироксина е лекарство което се дава при намалена функция на щитовидната жлеза като води до повишение на свободните фракции на хормоните трийодтиронин и тетрайодтиронин или FT3 i FT4,които със сигурност са ти изследвали за да ти предпишат заместително лечение с л-тироксин.Намалената функция на жлезата се нарича хипотиреоидизъм - сътояние в резултат на намалена до липсваща секреция на щитовидни хормони,щитовидните хормони
контролират растежа и развитието на организма и регулират много клетъчни процеси, липсата или дефицита им има много пагубни последици
КЛИНИЧНИ СИМПТОМИ И БЕЛЕЗИ
Нервна система
Разсеяност
Намалена памет
Забавен мисловен процес
Депресия
Парестезии
Атаксия
Намален слух
Намалени сухожилни рефлекси

Сърдечно-съдови нарушения
Намален сърдечен дебит в покой
Диастолна дисфункция
Повишена периферна съдова резистентност
Стеснено пулсово налягане
Удължено циркулационно време
Перикарден излив
Артериална хипертония (диастолна)
Коронарна атеросклероза
Псевдохипертрофична субаортна стеноза
Брадикардия
Глухи сърдечни тонове
Отпуснат миокард
Намален ЕКГ волтаж
Кардиомегалия - Ro, ЕхоКГ

Гастроинтестинална система
констипацио
ахлорхидрия, често в съчетание с пернициозна анемия
често асцит с високо белтъчно съдържание

Отделителна система
намалено отделяне при водно натоварване
хипонатриемия
намалени бъбречен кръвоток и гломерулна филтрация при нормално ниво на креатинина

Дихателна система
Намален вентилаторен отговор към хипоксия.Тежкият хипотиреоидизъм може да бъде причина за задръжка на СО2
Плеврален излив с високо бълтъчно съдържание

Костно-мускулна система
Артралгии, ставни изливи, мускулни крампи, сковани мускулни групи
Повишена CPK

Хемопоеза
Анемия(обикновено нормоцитна)
Мегалобластна анемия (при съчетание с пернициозна)
Кожа и кожни придатъци
Суха и студена кожа
Подпухнало и с груби черти лице
Лющеща се, със жълтеникав цвят кожа
Косата е без блясък, липсва латералната част на веждите
Редуцирана телесно окосмяване

Репродуктивна система
олигоменорея, аменорея поради дефицит на гонадотропини
менорагии от ановулаторни цикли
хиперпролактинемия(галаторея, аменорея)
в юношеска възраст- първична аменорея
Развитие забавено
отворени епифизи
недостатъчна секреция на СТХ(намален синтез поради липса на щитовидни хормони)
Хиперлипидемия
намалена активност на ЛПЛ, чернодробната липаза
намалена активност на холестерол-естер трансфериращия ензим
намалено разграждане на LDL

Затлъстявяне
независимо от намаления хранителен внос

Хипотермия

ДИАГНОСТИЧНИ ТЕСТОВЕ
•ТSH в граници 4 - 10 mU/l при нормални стойности на периферните хормони е индикатор за намален тиреоиден резерв (субклиничен хипотиреоидизъм)
•ТSH между 10-20 mU/l е показател за по-тежко тиреоидно нарушение въпреки че периферните хоромони може да са все още нормални
•ТSH над 20 mU/l, вече е налице явен хипотиреоидизъм с промени в Т4 и Т3
МЕДИКАМЕНТОЗНО ЛЕЧЕНИЕ
Цел-възстановяване на клинично и биохимично еутиреоидно състояние с ниво на FT4 в референтни граници, а на TSH под долната ½ на референтната граница (0,4-4,0 mU/l).

натриев-левотироксин (Eutyrox, L-Thyroxin) Начин на дозиране: общ принцип
приспособяване чрез титриране до достигане на индивидуалните нужди на пациента

Стартова доза - 1,6-1,8 мкг/кг р.о., еднократно, дневно
А/ при пациенти под 50 год. без анамнеза и симптоми на сърдечно-съдово заболяване – прилагане на пълната заместваща доза
Б/ при пациенти над 50 г. или по-млади със сърдечно заболяване – начална доза 0,025 мг/дн. и след клинично и хормонално проследяване на 2-3 седмици, внимателно титриране на дозата нагоре. При наличие на сърдечни аритмии е достатъчно достигане на клиничен еутиреоидизъм, при леко повишен TSH.
В/ при възрастни пациенти над 70 год. необходимата заместваща доза е по-малка – 1 мкг/кг./дн
Лекарствени взаимодействия--Медикаменти намаляващи резорбцията на левотироксин при едновременно приемане: Cholestyramine, Ferrous sulfate, Sucralfate, Calcium carbonate, Aluminium hydroxide и други антиацидни медикаменти, Iron-съдържащи мултивитамини
Необходимо е тези медикаменти да се приемат най-малко 4 часа след приема на левотироксина
Медикаменти увеличаващи метаболизма и клирънса на левотироксина: phenytoin, carbamazepine, rifampincyn
В тези случаи при необходимост трябва да се увеличи дозата на левотироксина
Левотироксина увеличава ефекта на антикоагулантите при едновременно приемане
естрогените могат да намалят терапевтичния отговор на левотироксина

Виждаш колко е важно действието на щитовидните хормони.Лечението на хипотиреоидизма е строго индивидуално и дозата на л-тироксина се титрира според хормоналните стоиности на пациента.Целта е да се нормализира нивото им.Хапчетата от колко гами са? По-принцип през лятото се намалява дозата заради горещините,но твоята явно не е голяма и ако нямаш симптоми не би трябвало да се намаля.Единствено стоиностите на ТСХ , ФТ3 и ФТ4 са показателни за корекция на дозата,естествено и ако имаш клиника на обратното състояние - хипертиреоидизъм
Аватар
User

Dr.Mitev

Ранг

Лекар

37

Мнениеот Dr.Mitev » Сря Юли 25, 2007 6:54 pm

хипертиреодизъм
наушения свързани със свърхпродукция на щитовидни хормони от щитовидна жлеза.

СИМПТОМИ

Сърдечно-съдова система
Тахикардия (обикновено суправентрикуларна) поради дирекното въздействие на щитовидните хормони върху миокарда.
Увеличеният миокарден контрактилитет и намаленото
системно съдово съпротивлене са причина за увеличена
амплитуда на пулсовото налягане (симптом на Pende).
Предсърдно мъждене може да се насложи върху
подлежащо сърдечно заболяване или да е самостоятелно
в ~ 10% от случаите.
Дълго продължаваща тиреотоксикоза предизвикВа
тиреотоксично сърце, която да е причина за сърдечна
недостатъчност независимо от високия сърдечен дебит, с
намален отговор към дигиталисови препарати.
Пролапс на митрално платно се среща често и персистира
неопределено дълго.

Нервна система
Нервност и вътрешно напрежение
емоционална лабилност
лоша концентрация
психомоторна възбудимост
Тремор на ръцете (понякога на цялото тяло)
Бързи рефлекси

Гастроинтестинална система
Налице е увеличен прием на храна с повишен апетит, но независимо от това се достига до загуба на тегло
Често се срещат увеличен по брой дефекации, но рядко има диариен синдром
Ненормалните чернодробни функционални тестове отразяват нарушения в метаболизма предизвикани от напреднал хипертироидизъм

Костно-мускулна система
Мускулите са слаби и атрофични поради повишения
мускулен катаболизъм. Налице е тиреотоксична миопатия с намалена мускулна сила при ходене.
Миастения гравис или хипокалиемична периодична парализа могат да съпътсват хипертироидизма.
Костната резорбция надвишава костното образуване, което води до хиперкалциурия и понякога до хиперкалциемия.
Дълго персистираща нелекувана тиреотоксикоза предизвиква остеопороза

Кожа и кожни придатъци
Болните са с топла, мека и изпотена кожа, създаваща
впечатление за кадифена.
Онихолизата е белег за дълго персистиращ хипертироидизъм.
Налице е червен дермографизъм, понякога палмарен еритем и
телеангиектазии.
Наличието на дифузна меланодермия, без промени по лигавиците
се свързва с нарушения в конверсията на тирозина.
Alоpecia areata и vitiligo са израз на съпътстващи автоимунни
нарушения.
Дерматопатията рядка и се манифестира със задебеляване на
кожата в претибиалните зони подобно на портокалова кора.
Тироидната акропахия се проявява под форма на барабанни
пръсти и периостални промени

Репродуктивна система
Намалява фертилитета при жени, често е налице олигоменорея.
При мъже е намалено количеството на спермата, импотенцио,
гинекомастия
Щитовидните хормони повишават секс хормон – свързващия
глобулин и така се повишава нивото на тоталния тестостерон и
естрадиол докато серумните ЛХ и ФСХ могат да са повишени
или нормални.

Метаболизъм
Увеличена основна обмяна и повишена топлопродукция
(повишена потливост и лека полидипсия, повечето пациенти
предпочитат ниските температури)
Увеличено разграждане на протеини(- азотен баланс, загуба на
тегло, намалена мускулна маса, лека хипоалбуминемия)
Абнормна глюкотолерансна крива до явен захарен диабет,
инсулиновите нужди при диабетно болните се увеличават.
Увеличено разграждане на липиди, намаление на триглицеридите.
Аватар
User

Dr.Mitev

Ранг

Лекар

37

Мнениеот Dr.Mitev » Сря Юли 25, 2007 7:01 pm

С две думи : имаш ли симптоми като повишена потливост,сърцебиене и ускорен пулс,повишена раздразнителност и лош сън,загуба на килограми,лесна уморяемост при нормални усилия,мека кожа която винаги е потна,нарушение в менструацията... те съветвам да си направиш контролно изследване на посочените хормони и да се консултираш с ендокринолог за евентуална корекция на дозата на л-тироксин.Можеш съшо да напишеш стойностите във форума(ако имаш симптоматика и решиш да си направиш изследването) и аз да ти дам съвет за по-нататъшно лечение
Аватар
User

brazilka

Ранг

Moderator

1312

Мнениеот brazilka » Сря Юли 25, 2007 7:10 pm

:? леле звучи ужасно... като се има впредвид и колко често забравям да го пия сутрин :( вече ще съм още по - стриктна и като ендокринолога ми се върне от отпуска ще го навестя... :roll:

Благодаря ти за подробното обяснение... беше ми много полезно :D когато занесох изследванията при лекаря не ми каза нищо, ами само ми предписа лекраствата :shock: а и имаше пояснение, че зимата дозата се увеличава, както и при бременност :roll: Искам само да направя едно малко уточнение, че съм на euthyrox 50, а не на Л-тироксин, но доклкото разбрах от поста ти са сходини :roll:

Ще те помоля и за съвет какво друго може да правя за подобрението на щитовидната жлеза освен хапчетата...например някакви храни съдържащи йод и т.н. Както и съвет за това какво не трябва да правя :D
Аватар
User

brazilka

Ранг

Moderator

1312

Мнениеот brazilka » Сря Юли 25, 2007 7:16 pm

Dr.Mitev написа:С две думи : имаш ли симптоми като повишена потливост,сърцебиене и ускорен пулс,повишена раздразнителност и лош сън,загуба на килограми,лесна уморяемост при нормални усилия,мека кожа която винаги е потна,нарушение в менструацията... те съветвам да си направиш контролно изследване на посочените хормони и да се консултираш с ендокринолог за евентуална корекция на дозата на л-тироксин.Можеш съшо да напишеш стойностите във форума(ако имаш симптоматика и решиш да си направиш изследването) и аз да ти дам съвет за по-нататъшно лечение

в последния месец ми се появиха всички изброени симптоми, а изключение на загубата на килограми :roll: Менструацията ми се забави с 20 дни, от 2 дни не спирам да се потя, което е странно защото до сега не съм имала проблем с изпотяването дори и в жегите :roll: нямала съм и проблем и с мокра кожа. Всички останали симптоми също са на лице... :(

Ще потърся старите изследвания и ще ги постна тук, докато си направя новите :wink:
Аватар
User

Dr.Mitev

Ранг

Лекар

37

Мнениеот Dr.Mitev » Сря Юли 25, 2007 7:19 pm

Euthyrox и л-тироксин е едно и също,важна е дозата а тя при теб е 25 гами,което не е много.И все пак добре е когато почувстваш някои от горните симптоми които съм изброил да посетиш ендокринолог и още по-добре е ако имаш изследване на стойностите на щитовидните хормони за момента,за да може да се прецени най-добре как ти влияе лечението с л-тироксин.Между другото кой ти е ендокринолога?
Аватар
User

brazilka

Ранг

Moderator

1312

Мнениеот brazilka » Сря Юли 25, 2007 7:20 pm

Dr.Mitev написа:Euthyrox и л-тироксин е едно и също,важна е дозата а тя при теб е 25 гами,което не е много.И все пак добре е когато почувстваш някои от горните симптоми които съм изброил да посетиш ендокринолог и още по-добре е ако имаш изследване на стойностите на щитовидните хормони за момента,за да може да се прецени най-добре как ти влияе лечението с л-тироксин.Между другото кой ти е ендокринолога?

доктор Герзилова от "Тина Киркова"...сега май тази болница се казва "Света София" :roll:
Аватар
User

PSIHOLOG

Ранг

Психолог

197

Сря Юли 12, 2006 12:55 am

Варна

Мнениеот PSIHOLOG » Сря Юли 25, 2007 7:34 pm

Адаш едно голямо Изображение от мен. :)
Следваща