Виртуална предпазливост и реална доверчивост

Има дни, в които не върви...

Модератори: brazilka, mimz

RANDOM_AVATAR
User

tsvety

2

Нед Юни 15, 2008 9:22 pm

Виртуална предпазливост и реална доверчивост

Мнениеот tsvety » Нед Юни 15, 2008 9:45 pm

Здравейте!
Бих искала да ви попитам следното:
Защо във виртуалния свят - в Интернет, в света на компютрите, съм много предпазлива и внимателна при общуване, при получаване на нежелана поща - подлагам всичко на съмнение, а в реалния свят съм много по-склонна да реагирам емоционално и доверчиво, да приема за "чиста монета" почти всичко, което ми казват.
Ползвам Интернет последните 10 години.
При всяко едно неочаквано виртуално събитие - напр. компютърът ми показва необичайно съобщение, в пощата си имам писма от познати хора, но с прикрепени файлове - винаги съм нащрек. И това не ме изморява. Приемам го съвсем естествено, като нормално поведение.
Но в реалния живот ми е трудно да приема, че човекът отсреща може да ме лъже, да не ми желае доброто, да се опитва да извлече полза от мен... Трудно ми е да бъда постоянно будна, непрекъснато да очаквам да ми "забият нож в гърба". Такова поведение страшно би ме изморило и изтормозило. И отчаяло, и обезверило - защото ще си мисля, че съм загубила вярата в съществуването на нормални, добри, добронамерени и честни хора. А някакси в Нета ги виждам всичките точно като потенциални вредители... И успявам да се предпазя. Но в реалността не мога да свикна, че хората са същите. Това ме огорчава и засяга много! Моля, посъветвайте ме как да приема тази враждебна действителност? Как да се примиря, че и offline трябва да съм с поне 1-2 антивирусни и един подсигурен като за ФБР firewall?
Предварително ви благодаря!
Аватар
User

Gab4o

5

Нед Юни 15, 2008 11:09 pm

Around the World, Where the Heart Belongs

ами

Мнениеот Gab4o » Нед Юни 15, 2008 11:18 pm

Здравей,
според мен част от проблема, а защо не и по-голямата, се крие в това, че при и-мейлите, чатовете и всичко подобно свързано с компютър и интернет, нещата са предсказуеми. Поне висок процент от тях или тези, които визираш ти. Или поне са станали такива с времето. Особено както ти спомена, ако става въпрос за спам, ботове, чатове, изпълнени с шаблони и еднообразие.
От друга страна, при хората не е така. Всъщност мога и да се оборя и да погледна и от двете страни, но специално за твоя случай смятам, че просто хората са непредсказуеми, фактите от ежедневието се променят постоянно и това те поставя в нова и различна среда често. Съответно трябва да се приспособиш пак и пак, но така е с всеки човек. Мисля, че се справяш с чатовете и т.н, защото си им `хванала цаката`, а реалният живот е пълен с изненади и хора, от които не знаеш какво да очакваш..не е нужно да давам повече примери.
В крайна сметка мисля, че дори не е нужно да съпоставяш двете неща, те са коренно различни по отношение на твоя проблем. А и общуването в нета е по-лесно. Просто се опитай да наблегнеш на несполуките в живота ти извън интернет и да концентрираш съзнанието си върху това да се справя повече с нещата от ежедневието. Мисля, че е хубаво да промениш мирогледа си, тоест да промениш начина, по който приемаш нещата, ако не можеш да промениш света :D
половината от това са глупости, но истината е някъде там... :wink:
а и когато човек сам се справи с нещо, това по-скоро му помага, така че давай! Така или иначе ние сме просто човечета в интернет, от които ти искаш съвет, но в живота най-вече ще трябва да решиш самичка и да намериш сили и помощ от самата теб
Аватар
User

Gabinka

521

Пет Юли 14, 2006 10:12 am

София

Мнениеот Gabinka » Пон Юни 16, 2008 9:00 am

Може би ще е по-добре, както Gab4o е споменала,да спреш с чата,нет и он-лайн запознанствата и да погледнеш реалният свят право в очите :)
RANDOM_AVATAR
User

tsvety

2

Нед Юни 15, 2008 9:22 pm

Мнениеот tsvety » Пон Юни 16, 2008 11:04 pm

Благодаря ви за отговорите!

Не чатя често. Живея в реалния свят повече, отколкото във виртуалния. Ходя на работа, имам си приятели, с които се виждам.
Напълно съм съгласна с Габчо, че виртуалната реалност е по-опростена и моделите там са по-лесно предсказуеми.

Проблемът ми всъщност е в това, че не мога в реалния живот да си наложа да бъда по-внимателна, предпазлива и не толкова доверчива, колкото съм във виртуалния. И съответно си получавам уроците, "шамарите", огорчението, след като не внимавам.

Ето още нещо, също много важно - тук и сега непознати за мен хора ми помагат. Отделят от своето време да ми пишат. Дават по нещо от себе си напълно безплатно. А пък аз в момента давам на също неизвестни за мене хора да теглят от моя компютър определени файлове.
Просто на улицата никой няма да ми предложи от неговите череши, които си е купил току-що. Или да ме изслуша какви са ми проблемите.
Един вид, в Интернет сме построили вече комунизЪма :lol: :wink:

Иска ми се да можеше хората да пренесат това добронамерено свое поведение и в реалността. Е, не да ми дават от черешите си, но поне да не се опитват на всяка крачка да ме излъжат за нещо...
Аватар
User

Gab4o

5

Нед Юни 15, 2008 11:09 pm

Around the World, Where the Heart Belongs

Мнениеот Gab4o » Вто Юни 17, 2008 12:26 am

tsvety написа:Благодаря ви за отговорите!

Не чатя често. Живея в реалния свят повече, отколкото във виртуалния. Ходя на работа, имам си приятели, с които се виждам.
Напълно съм съгласна с Габчо, че виртуалната реалност е по-опростена и моделите там са по-лесно предсказуеми.

Проблемът ми всъщност е в това, че не мога в реалния живот да си наложа да бъда по-внимателна, предпазлива и не толкова доверчива, колкото съм във виртуалния. И съответно си получавам уроците, "шамарите", огорчението, след като не внимавам.

Ето още нещо, също много важно - тук и сега непознати за мен хора ми помагат. Отделят от своето време да ми пишат. Дават по нещо от себе си напълно безплатно. А пък аз в момента давам на също неизвестни за мене хора да теглят от моя компютър определени файлове.
Просто на улицата никой няма да ми предложи от неговите череши, които си е купил току-що. Или да ме изслуша какви са ми проблемите.
Един вид, в Интернет сме построили вече комунизЪма :lol: :wink:

Иска ми се да можеше хората да пренесат това добронамерено свое поведение и в реалността. Е, не да ми дават от черешите си, но поне да не се опитват на всяка крачка да ме излъжат за нещо...

Здравей,
да, повечето хора все гледат да те излъжат, прецакат, претупат, но има и такива, които си дават от черешите хех.
Въпроса според мен е друг - опитай се да си настроиш мозъка на режим `очаквам всичко от всеки` и ще видиш, че е по-добре. Поне временно. Не напълно да изкорениш неща като доверие, разбира се и т.н, но очаквай и най-хубавото и най-лошото и ще се разочароваш по-малко!