ЕГОИЗЪМ лоша дума ли е???

Всичко е Психология

Модератори: brazilka, mimz, hissi

Аватар
User

ШОКОЛАД

54

Сря Яну 07, 2009 4:21 pm

Sofiq

ЕГОИЗЪМ лоша дума ли е???

Мнениеот ШОКОЛАД » Пет Яну 16, 2009 1:08 am

Как мислите? Доколко и изобщо добре ли е да сме егоисти? :roll:
Изображение
Аватар
User

Gabinka

521

Пет Юли 14, 2006 10:12 am

София

Мнениеот Gabinka » Пет Яну 16, 2009 11:30 am

От страна на доста наивен човек ще кажа "ДА, добре е да си егоист", но винаги с граница! Прекаленият егоизъм вреди, както и прекалената наивност, добрина и т.н.Всичко ще е или много добро или много лошо е зле, т.е. не трябва нищо да е в крайностите!
Егоизма у всеки, му позволява да се самосахрани в определени моменти, но ако си почти изцяло наивник или добър просто те потъпкват. Факт който аз съм осъзнала от лични опити, безкрайно много за жалост..... Какво е егоизма в граници....за мен е желанието ни самите ние да сме добре. Прекаленият егоизъм е другият да е зле.....
Аватар
User

Mss. Smith

Ранг

Moderator

1407

Чет Юли 13, 2006 9:08 pm

Стара Загора

Мнениеот Mss. Smith » Нед Яну 18, 2009 11:57 am

Съгласна съм с Габинка, че и за егоизма си има граници :) Хубаво е да си поне малко егоист, но прекаленият егоизъм не е хубав. :?
Аз съм доста голям егоист на моменти и осъзнавам, че това не е добре. Първо - за другия, второ - и за мен, защото е много по-хубаво чувството като си споделил с другия, а не като всичко си оставил за себе си.
Изображение
Аватар
User

brazilka

Ранг

Moderator

1312

Чет Сеп 21, 2006 9:53 am

Мнениеот brazilka » Нед Яну 18, 2009 12:50 pm

"Егоизъмът е същностна черта на индивидуалистичния човешки характер, която се изразява във висока степен на себичност, корист и себелюбие. Егоизмът е противоположният полюс на алтруизма. Той често се схваща като материална корист, но по принцип е характерен за всяко поставяне на личната полза над интересите на общността, например под формата на кариеризъм. Егоизмът се свързва с такива свойства като безогледност и равнодушие спрямо другите хора." Уикипедия