Задръжките

Всичко е Психология

Модератори: brazilka, mimz, hissi

Аватар
User

imdnme

35

Съб Апр 14, 2007 8:26 am

София

Задръжките

Мнениеот imdnme » Съб Юли 14, 2007 11:16 am

Познавате ли хора, които винаги са непосредствени и откровени?
Има ли такива изобщо?
Всеки от нас крие по нещо.
Всички следваме един Морал, система от правила, която сами сме си изградили.

Дали обаче всички тези правила не са безмислено ограничаване на собствената свобода?
Колко от задръжките идват от житейския ни опит и колко са насадени от приятели , познати, телевизия ...
Колко от тях наистина имат смисъл (да ни предпазят от нещо, което не искаме да се случи)?
И колко не служат за нищо, освен да пречат да изживеем живота си пълноценно?

Един мой приятел каза:
- Всички трябва да бъдем като деца.
Аз допълних:
- Да не бъдем обременени.

И така, нека това е тема за стените, които сами си поставяме.
Аватар
User

P^i^c^a^s^s^o^

135

Чет Юли 27, 2006 7:52 pm

Мнениеот P^i^c^a^s^s^o^ » Съб Юли 14, 2007 5:35 pm

Каква е задръжката да не спиш/чука/ходиш/ по жени.Момиче да ти "пуска" а ти да се дърпаш.Да не "задяваш" почтви всяка,или да се впускаш в постояни флиртове.Да не искаш да влизеш под кащичките на всяка потенциялна и лесна "жертва".Задръжка?orrr...уважение и възпитание към женският пол.(моля превържаниците на сескуално задоволителната практика да не споделят мнение никак не са добре дошли).
Задръжка?Да не се караш на никой дори когато е наложително.Да не повишаваш тон и да се сърдиш показателно.orrrrr.... :roll:
Относно телевизията - извинете ме но колко заседнал живот трябва да водиш че да ти влаЯт телевизионните фактори?Били те сериали,филми и новини.Малко хора гледат Тв избирателно.
Всички следваме един Морал, система от правила, която сами сме си изградили.
този цитат е НЕверен.Правилата са за да се....нем не за да се нарушават ....
глупав пост знам :D
Аватар
User

Galka

Ранг

Site Admin

2858

Сря Юли 12, 2006 1:02 am

Варна

Мнениеот Galka » Нед Юли 15, 2007 10:03 am

Има тема в която сме обсъждали задръжките.

:arrow: http://www.psy-help.org/forum/viewtopic.php?t=7
Не встъпвай в пререкания с празнодумците: речта владеят всички, умът е присъщ на малцина.
Marcus Porcius Cato
Аватар
User

imdnme

35

София

Мнениеот imdnme » Нед Юли 15, 2007 10:28 am

Picasso:
Аз лично напоследък не гледам телевизия изобщо...
Не разбрах положително или отрицателно гледаш на тези задръжки, които изброи...
И онова не е цитат, а лично моя мнение.

Говоря също и за едни други задръжки. Доколко човек открива истинското си аз пред близки и познати. Някои хора се ограждат със стени (аз ги нарекох стени) нещо като дебела черупка пречеща на нормалното и естествено общуване. Отвъд стените всъщност пак се води социален живот. Но малко снобски и театрален.

Galka:
Последният ми абзац тука малко се припокрива с онази тема, но малко, защото тя е за задръжките между двама влюбени, а аз в момента не говоря за любов.
RANDOM_AVATAR
User

RF1

24

Чет Юли 13, 2006 6:04 pm

Мнениеот RF1 » Нед Юли 15, 2007 9:49 pm

Много романтика в тая тема :)

Я си представете следната ситуация:
На важна среща виждате, че бизнес партньорът се е окапал. Едно дете без задръжки би се засмяло и би поставило в неудобно положение окапалия се. Как е правилно да постъпи един възрастен - да покаже необремененост и да провали преговорите или да се сдържи и да премълчи, евентуално съвсем дискретно да посочи проблема?

Ако всеки дава свобода на емоциите си, през последните 50-60 години щяхме да сме преживели (или не!) поне още 3-4 световни войни.

Ако на свой познат, който не ти е симпатичен, демонстрираш агресия (в какъвто и да е вид), печелиш един враг повече. Защо да го правиш?

Чувствата могат да са както обединаващи, така и разрушителни. Хората затова са разумни съшества, за да подтискат разрушителните и да се поддават на обединяващите.
Аватар
User

imdnme

35

София

Мнениеот imdnme » Пон Юли 16, 2007 11:34 am

Или вие не ме разбирате правилно, или нещо аз не мога да обясня.
Не съм имала намерение да вкарвам романтика в темата. Не става дума само за чувства.
Исках да поговорим за това дали е добре човек да е откровен и непосредствен.
По-скоро широко скроен, не Глупав. (Вие какво ме направихте ! ...)
И доколко да си свободен означава да си освободен.

Аз имам малко по-особено мнение по темата и ще го споделя.
По принцип съм откровена.
Понякога сигурно даже болезнено.
Сигурно някои хора ме смятат за нетактична.
Други за много честна.
Каквото ми е в главата, такова ми е в устата и такива са ми делата.

Говорейки за делата, стигнах до втората дума - непосредственост.
Това е важно за мен и сигурно и вие имате какво да кажете...

Всъщност, всичко е наред, ако желанията и действията ни са в хармония. Това да си стъпил здраво на земята също си има хубави страни. Само че има моменти, когато душата ти иска нещо да се случи. Не нещо конкретно, а просто нещо интересно, нестандартно. Познато ли ви е онова чувство на малко тъга, нежелание за работа и един особен вид скука...
Това "нещо интересно" за всеки човек и във всеки момент е различно, може да е свързано с приятели, общуване, работа, хоби ... не само с любов. Може дори да не е нищо конкретно, просто нужда от движение и разнообразие.
Понякога то се случва почти само, но на неподходящо място, с неподходящи хора или по неподходящ начин.
Тогава обикновено нямаме желание да се отпуснем и да импровизираме.
Сигурно ще кажете - пасивното поведение не значи задръжки.
Ако не е задръжки, сигурно е от наличието на определени очаквания за начина по който трябва да се случват интересните неща, което ако питате мен е също толкова вредно.
Винаги и за всичко можем да се оправдаем, знам.
Но съм забелязала че има повече идеи, отколкото привърженици. И че в много случаи накрая не се случва нищо и си оставаме с "втория вариант на българите":
"ако ...(това) ... , можеше ...(онова)..."
И понякога ни се струва че сме пропуснали разни работи ...

Знам че повечето задръжки са полезни.
Вие изброихте част от тях.
Но според мен има и ненужни.
Всеки сам избира.
Аз се старая да съм съм с минимум необходимите. Старая се да не съм предубедена за нищо и никого и не отхвърлям нито една идея веднага.
Старая се също и да не преча на никого с действията си, ако "правя глупости". Не спя с всеки, държа се културно на обществени места и надявам се съм пределно коректна в работата си.
RANDOM_AVATAR
User

spacecake

1

Вто Юли 17, 2007 9:50 am

Мнениеот spacecake » Сря Юли 18, 2007 10:08 pm

Според мен малко първосигнално сте възприели темата, затова ще ви напиша как аз я тълкувам. Това за което вие говорите се наричат норми на обществото или кодове на поведение, които то ни е наложило.

А дали познавате хора, които си налагат допълнителни личностни ограничения? Задръжки, които са резултат от идеи, които те подкрепят или пък ги е страх да изразят себе си и чувствата и желанията? Да изразят и покажат самите себе си, защото се страхуват поради една или друга причина, която е лично тяхна? И това не само ги прави фалшиви или неискрени спрямо себе си и желанята си, не само губят своята непосредственост, те губят самоличността си! Превръщат се в нещо, което не са, но нещо което отговаря и се вписва в това, което ги ограничава. Аз лично наричам това да живееш в собственото си нещастие! Да искаш нещо, то да ти се предлага, а ти да не го приемаш, защото си решил че е на лице онова обстоятелство, което ти налага избора да нямаш това, което искаш?! В резултат можеш да пропуснеш да изживееш всички моменти в живота си, които биха те направили щастлив! Именно задръжките и ограниченията, които си налагаме ние, а не обществото, ни карат да пропуснем всички онези неща, за които копнеем а ни е страх да получим...

И в крайна сметка, когато се обърнеш назад и разбереш, че си живял в рамките на тези граници насочващи те далеч от истинското си аз и личността ти, щастлив ли си бил?
Аватар
User

MAD_DOGS

Ранг

Психолог

316

Вто Авг 01, 2006 5:43 pm

ВАРНА

Мнениеот MAD_DOGS » Чет Юли 19, 2007 11:15 am

Малко ще е трудно да възприемем темата пъврвосигнално щото способноста ни да четем и разбираме прочетеното е продукт на вторичната сигнална система но както и да е.

Та по темата, обществото не е в състояние да ни вмени задръжки! Нормите които уж трябва да реголиратповедението ни в обществото са приети от нас доброволно и ни кои не е в състояние да ни накара насила да се съобразяваме с тях.
Според мен задръжките в човека произлизат от ценостната система която тои си е изгладил включваики в това чувството за чест, достоинство и т.н. Задръжките са правила които сами сме си измислили чрез които регулираме собствената си личност за да бъде тя такава каквато желаем самите ние. Следователно стените с които се изграждаме не са за да ни прикрият те са нашата фасада за пред обществото значи ние сме непосредствени през цялото време. Ако някои вече е изрисувал социално приемливи картини по стените това вече е печален опит за конформизъм и желание да бъде просто още една безлично сива овца от стадодо защото го мързи да бъде самият себе си а и го е страх.

Ако накои вместо собствени правила си е вменил задръжки базирани единстдвено и само на нормите предложени от обществото и се стреми болезнено да ги спазва рано или късно този човек стига до две места лудницата и затвора (не задължително в този ред разбира се)
ПОСЛЕДЕН СЕ СМЕЕ ТОЗИ КОИТО СТРЕЛЯ ПРЪВ.
Аватар
User

imdnme

35

София

Мнениеот imdnme » Чет Юли 26, 2007 6:08 pm

За това си прав, свободата води до разруха, ако не е съчетана със самодисциплина.
Това което питам аз, е къде е границата...
Това, което исках, е да обявя дискусия върху една много голяма тема. Тема, която самата аз нито мога да обхвана изцяло, нито дори да я поставя като хората.
Но разберете ме, ... по тази тема имам повече въпроси отколкото отговори....ако имах отговорите нямаше да питам...

Явно ... явно сега не е нито момента нито мястото да я обсъждам...

...