Деанксит за 14 годишно момче?

За всички медицински проблеми...
RANDOM_AVATAR
User

austinpowers

6

Сря Юли 04, 2012 10:47 am

Деанксит за 14 годишно момче?

Мнениеот austinpowers » Сря Юли 04, 2012 11:15 am

Здравейте!

Въпроса ми е много деликатен. Става въпрос за един мой роднина, който сега е на 15 години и на който му беше предписано това лекарство преди време. Искам да знам поради каква причина може да бъде изписано подобно лекарство на тийнейджър, при положение, че това е антидепресант, а той дори не беше в депресия и си се чувсташе психически много добре. Беше му изписан от невролог защото имаше някакъв проблем с оросяването на ръцете. Доколкото знам такива лекарства не трябва да се изписват на лица под 18 години просто така, нали?
Сега наскоро откакто го спря (приема го 4 месеца) той се опплаква, че не се чувства никак добре - не може да спи, има проблем с концентрацията, постоянно е изнервен и депресиран - общо взето чувства, че нещо не е наред с него и не е същия. Само да отбележа, че както и той самия, така и майка му не е знаела, че това лекарство е антидпресант и затова не е направила нищо по въпроса и го е оставила да си го пие.
Аз самия се поразрових за това лекарство и прочетох много негативни неща за него, особено ако се приема в тази възраст. Много се изплаших и разгневих в същото време, тъй като според мен тази постъпка от страна на лекаря, който му го е предписал, а и на родителите му е супер безотговорна и глупава. Все пак става въпрос за детето им.
Ако може да ми кажете какви негативни последици може да има за здравето и психиката на това момче занапред, тъй като живота е пред него, а той в момента е като развалина - нищо не му се прваи, не излиза почти никъде (а не беше такъв) и само седи пред компютъра. Такъв ли ще си остане? :( Моля ви , дайте ми някакъв съвет, защото много искам да му помогна. Благодаря предварително!
RANDOM_AVATAR
User

geri_mileva

162

Пон Окт 03, 2011 9:29 pm

Мнениеот geri_mileva » Сря Юли 04, 2012 9:01 pm

..
Последна промяна geri_mileva на Пет Дек 12, 2014 2:22 am, променена общо 1 път
RANDOM_AVATAR
User

austinpowers

6

Мнениеот austinpowers » Сря Юли 04, 2012 11:50 pm

Какви точно антидепресанти е взимал твоят приятел?
RANDOM_AVATAR
User

austinpowers

6

Мнениеот austinpowers » Чет Юли 05, 2012 12:51 pm

Ако е възможно, ми се ще да получа и някакво професионално мнение по въпроса.
RANDOM_AVATAR
User

geri_mileva

162

Мнениеот geri_mileva » Чет Юли 05, 2012 1:55 pm

austinpowers написа:Какви точно антидепресанти е взимал твоят приятел?

Бяха му поставили диагноза "Лек депресивен епизод" Това е психологично разствойство свързано с настроението. Не си спомням името на лекарството/антидепресанта, който приемаше. Но знам,че тогава се запознах по-отблизо със депресията и видовете депресивни епизоди. Надявам се поне малко да съм ти помогнала.
RANDOM_AVATAR
User

geri_mileva

162

Мнениеот geri_mileva » Чет Юли 05, 2012 2:07 pm

Попринцип изобщо не мисля,че приемането на антидепресанти е решение спрямо някакъв проблем. Дори в повечето случаи може да има обратен ефект. Всяка психика е различна, всеки човек е различен, но в повечето случай, трябва да си с много слаба психиха, за да допуснеш приемането на хапчета, със цел да се почувстваш по-добре, защото определено това не е начина. Антидепресанти се пият ако си в някаква форма на депресия оттам и името "анти" "депресанти". Причините за депресия могат да бъдат много и най-различни, но страничните ефекти от тези хапчета са много повече и от тази гледна точка, не гледам с добро око на тях.
RANDOM_AVATAR
User

austinpowers

6

Мнениеот austinpowers » Чет Юли 05, 2012 3:48 pm

Напълно съм съгласен с теб. Това беше общо взето и причината, поради която реших да пиша тук, защото и аз съм против тях.
RANDOM_AVATAR
User

geri_mileva

162

Мнениеот geri_mileva » Чет Юли 05, 2012 7:19 pm

Надявам се, да намериш начин да му помогнеш. Въпреки че, ако той не си помогне сам на себе си, няма как да послуша друг.
RANDOM_AVATAR
User

austinpowers

6

Мнениеот austinpowers » Пет Юли 06, 2012 6:35 am

Благодаря ти, но мен ме интересуваше главно и какви негативни последици може да има за него самия в бъдеще и дали ще са необратими?
Аватар
User

PSIHOLOG

Ранг

Психолог

197

Сря Юли 12, 2006 12:55 am

Варна

Мнениеот PSIHOLOG » Пон Юли 09, 2012 8:53 pm

Здравей austinpowers,

разбирам от написаното по-горе, че става дума за момче на 15 години на което му е изписан антидепресант заради проблем с уросяването на ръцете... което честно казано звучи... адски странно. Предполагам че проблема не е бил само в уросяването. Отделно деанксит не се предписва при депресия (говоря за истинска депресия, а не за масовото разбиране за депресия). Точно невролога е ЧОВЕКЪТ който може да изпише дадено лекарство така че не се учудвайте, психолозите РЯДКО изписват лекарства. Не мога и да се съглася че родителите му са постъпили безотговорно след като са изпълнили предписанието на специалиста. Вярно е също така, че лекарите в България масово изписват деанксит като бонбони тъй като е много евтин (достъпен) и ... сравнително с добри показатели при масата пациенти. Също така е и вярно, че "депресия" не се лекува САМО с лекарства.

Сега по същество. Последици на този етап (психически и здравословни), няма за този младеж. Според мен трябва да му се обърне малко внимание и според мен И от специалист, да види какво точно се случва с него - той сега е в пубертета, хормоните му бушуват (както се казва) и нещо може да се е случило (странично) от това, т.е сегашното му психическо състояние да не е породено от това. Контакта с родителите да се засили (всеки на тази възраст има нужда от повече контакти било то и с родителите), и вярвам че всичко ще си дойде на мястото.

Моля дръжте ни в течение как се развиват нещата.

PS: И сега малко офтопик
Всяка психика е различна, всеки човек е различен, но в повечето случай, трябва да си с много слаба психиха, за да допуснеш приемането на хапчета, със цел да се почувстваш по-добре, защото определено това не е начина.

lonelygirl тук не мога да се съглася с теб. По твоята логика всички в психиатрията са със слаба психика ;) недей така. Психиката и физиката (разбирайте организма) на всеки човек са ВЗАИМОСВЪРЗАНИ, т.е. психиката влияе на физиката и обратно физиката влияе на психиката. За пример ще посоча когато някои ви обиди много лошо, вие започвате да треперите, пулса ви се ускорява това е чисто ФИЗИОЛОГИЧНА реакция породена от психиката т.е психиката въздейства над тялото (ако мога така да се изразя по - разбираемо). И обратното, ако пиете 6-7 кафета започвате да се чувствате по изнервени, концентрацията (отначало е по голяма) намаля, по припряни сте и тн.
След тези примери продължаваме напред. Проблемите както сами се досещате влиаят силно на психиката и ако не се вземат мерки, често стават и физилогични. Т.е може да се получи същия ефект посочен по-горе с отсъствието на даден дразнител. Затова се изписват хапчетата за да може да се намали физиолочичната реакция (или по точно казано въздеиствието на организма НАД психиката), и от там да може да се работи с пациента/клиента за да се отстрани психическия проблем, иначе... е много по трудно и отнема доста време (казано по простичко все едно да ви боли много глава, а да трябва да се концентрирате над учебника по химия ;) - затова се пие нещо за глава и после се учи - това естесвтвено в кръга на шегата :)

Успех на всички.
Ако хората знаеха винаги, какво да правят, животът им щеше да е по-лесен, НО често хората знаят какво да НЕ правят, а въпреки това го правят... Какъв парадокс нали?
RANDOM_AVATAR
User

geri_mileva

162

Мнениеот geri_mileva » Пон Юли 09, 2012 9:42 pm

PSIHOLOG написа:
Всяка психика е различна, всеки човек е различен, но в повечето случай, трябва да си с много слаба психиха, за да допуснеш приемането на хапчета, със цел да се почувстваш по-добре, защото определено това не е начина.

lonelygirl тук не мога да се съглася с теб. По твоята логика всички в психиатрията са със слаба психика ;) недей така. Психиката и физиката (разбирайте организма) на всеки човек са ВЗАИМОСВЪРЗАНИ, т.е. психиката влияе на физиката и обратно физиката влияе на психиката. За пример ще посоча когато някои ви обиди много лошо, вие започвате да треперите, пулса ви се ускорява това е чисто ФИЗИОЛОГИЧНА реакция породена от психиката т.е психиката въздейства над тялото (ако мога така да се изразя по - разбираемо). И обратното, ако пиете 6-7 кафета започвате да се чувствате по изнервени, концентрацията (отначало е по голяма) намаля, по припряни сте и тн.
След тези примери продължаваме напред. Проблемите както сами се досещате влиаят силно на психиката и ако не се вземат мерки, често стават и физилогични. Т.е може да се получи същия ефект посочен по-горе с отсъствието на даден дразнител. Затова се изписват хапчетата за да може да се намали физиолочичната реакция (или по точно казано въздеиствието на организма НАД психиката), и от там да може да се работи с пациента/клиента за да се отстрани психическия проблем, иначе... е много по трудно и отнема доста време (казано по простичко все едно да ви боли много глава, а да трябва да се концентрирате над учебника по химия ;) - затова се пие нещо за глава и после се учи - това естесвтвено в кръга на шегата :)

Успех на всички.

Нямах предвид, че приемането на даден вид антидепресант те прави психически-нестабилен или ЛУД ?! А просто, че явно не можеш сам да се справиш със ситуацията и се стига до предписване на антидепресант, но има и други възможности да се отстрани една депресия, не е нужно да се стига до лекарство. Като се открие даден проблем се действа по него със възможно най-безопасните методи за отстраняването му, а ние всички знаем че 15 годишно хлапе да пие антидепресанти - звучи някак нелудничаво. (Когато те боли глава, не винаги пиеш лекарство, понякога лягаш да почиваш - наспиваш се и ти минава) Съгласна съм с Вашето мнение, но просто имам и свое и го защитавам.
Последна промяна geri_mileva на Вто Юли 10, 2012 11:39 am, променена общо 1 път
RANDOM_AVATAR
User

austinpowers

6

Мнениеот austinpowers » Вто Юли 10, 2012 9:46 am

Като отговор на вашите мнения и препоръки ще дам една абсолютно аналогична ситуация в друг тийн-форум, в който става дума за абсолютно същия случай - 15 годишно момче пита дали може да пие Деанксит. Ето част от диалога по тази тема и вижте какво му отговарят:

nedi_321
въпрос относно deanxit
Здравейте! Аз сам момче на 15 години и искам савет за това "анти-депресантно". От една година ми се насабра ужасно много...училище кандидатстване нов клас...Испаднах в депресия...цяла година не бях излизал от това састояние...сега лятото се поуспокоих..ноо чух за това лекарство днес отидах в аптеката и се опитах да го купя...но ми казаха, че се предписва сас рецепта...След това извиках един приятел който е палнолетен и той ми го купи само чрез лична карта....и тъка искам савет как да го пия (тей като го дадаха без листока само флаконче с хапчета)....и кога да го вземам и като цяло какво представлява това лекарство?

отговор: batkodoki
Re: въпрос относно deanxit

мхмм...как успявате да чуете за всяка глупост...на 15 години.....
деанксита е боклук, който навремето остана извън списъка със "зелена рецепта" само поради икономическите интереси на лобиращи за вносители политици.
ИЗОБЩО не го започвай! НЕ Е за 15 годишни момчета, а за 48 годишни лелки и то с мн условности....
след 5-6 месеца ще си "закачен" за него, ще се появи толеранс т.е дозите няма да ти действат и ще се налага да вземаш все по-високи такива....
крайният резултат ще е че в мозъчните ти невромедиатори (веществата в мозъка, които ви правят щастливи, влюбени, тревожни, ...etc...) ще настъпи такъв хаос на фона на хормоналните бури в един подрастващ младеж, че малдостта ти ще мине м/у психиатри - психолози - психотерапевти - и религиозни "месии"....
не си струва....
пробвай с друго: ей ти форум със сто хиляди члена - намери си Приятели и цели и интереси и малко спорт няма да навреди .....
...15 годишно дете....те родителите ти са за бой.....

Така че съм много обезпокоен отново, тъй като този отговор звучи много достоверно, защото човека който отговаря изглежда казва всичко това от личен или чужд опит и знае как стоят нещата по този въпрос... :( Според мен lonelygirl също има право с последния си отговор. Кажете какво мислите вие PSIHOLOG?
Аватар
User

mimz

Ранг

Психолог

38

Нед Мар 16, 2008 2:19 am

София

Мнениеот mimz » Вто Авг 07, 2012 9:20 pm

Здравейте и от мен!

Медикаментът деанскит облекчава симптомите при тревожност, депресия и други психосоматични заболявания/проблеми. Най-общо казано основното му действие е да потиска симптоми като напрежение и неприятни емоции.

Въпросите са обаче

1) защо да се потискат тези емоции и здравословно ли е това - емоциите отразяват какво се случва с нас, те са обратна връзка. Най-общо казано, ако се чувстваме зле, значи има причина. Добре е да се лекува причината, а не симптома. Потискайки симптома, режем пътя си до първопричината и същинския проблем.

2) заслужават ли си страничните ефекти и риска от прием на медикаменти (да, всеки медикамент има странични ефекти, описани върху опаковката)

За да се отговори на тези въпроси е необходимо специалист да се запознае конкретно със случая и пациента и заедно с неговото информирано съгласие да се вземе решение, подходящо за него. Безотговорно е да се дават съвети на общо основание. Това, което е полезно и правилно за един случай, може да се окаже пагубно за друг.
Всеки проблем, страх и негативен модел на поведение има първопричина, която може да се открие и освободи. Повече на http://hypnotherapy.alle.bg и http://kymsebesi.blogspot.com